Quantcast
מנכ"ל אשדר מסביר איפה ואיך כדאי לקנות דירה בשנת 2015

איך קונים דירה

האם כדאי להשקיע בקניית דירה נכון לשוק הנדל"ן כיום ומה הם הגורמים שיש להביא בחשבון כאשר שוקלים איפה כדאי לקנות דירה חדשה.

האם באמת רואים הסתערות כה גדולה של רוכשי דירות כרגע?

"אנחנו רואים שאנשים חזרו למשרדי המכירות וקונים דירות החל מסיום מבצע צוק איתן, יש לנו עליה קבועה במכירות בחודשים אוגוסט, ספטמבר, אוקטובר, נובמבר, דצמבר וגם ינואר. ביטול מע"מ 0% בעצם האיץ את החזרה לשוק של הרוכשים שהמתינו קודם ובעצם הם לא מחכים יותר לתכניות של הממשלה, וקונים דירות."

ראינו את ההזהרות האחרונות של בנק ישראל מפני הסכנה ליציבות הבנקים והמשק בגלל הזינוק במחירי הדירות ובהיקף המשכנתאות. איך אתם היזמים רואים את הדברים?


"ברור שכשיש עליית מחירים אז מדברים על בועה, אבל המילה "בועה" כבר מסתובבת בשוק כבר שלוש ארבע שנים, זה לא משהו חדש. אני לא חושב שעליית המחירים מתורגמת לזה שאנשים קונים כל הזמן  מעבר ליכולות שלהם. היכולות שלהם לקנות דירה במקום שהם רוצים, מצטמצמת, ולכן מתפשרים כל הזמן על המוצר. כשרוכש, הייתה לו לפני חצי שנה אפשרות לקנות דירה במיליון שקל, גם עכשיו הוא יחפש דירה במיליון שקל, כי אין לו סכום גבוה יותר. הוא רק ימצא עכשיו דירה במחיר הזה במקום פחות אטרקטיבי מבחינתו."

אתה היית קונה דירה כרגע?

"אני קונה דירה לא בגלל שאני חושב שהמחירים יעלו או ירדו, אני קונה דירה אם אני צריך. אני מדבר עכשיו על רוכשי הדירות שאינם משקיעים. מדבר על רוכשי הדירות שהם הביקוש הקשיח לדירות, של אנשים שהקימו משפחה ורוצים דירה משלהם, אם זו דירה ישנה או דירה חדשה מקבלן ולכן השאלה שהם צריכים לשאול את עצמם זה האם זה הזמן הנכון מבחינתם לקנות דירה או שלא בוער עכשיו והם יצטרכו את הדירה רק בעוד מספר שנים. האפשרויות של הממשלה לטפל בנושא הזה, הן מאוד מוגבלות. היצע הקרקעות שזמין לבנייה אינו גדל, האפשרויות להפשיר קרקעות במדינת ישראל מצומצמת, נעשית פעילות בכיוון הזה אבל אני לא רואה איך היא מדביקה את הביקוש."
וכמשקיע?
"גם כמשקיע הייתי קונה, כאשר אם אני בודק  איפה יש פוטנציאל נוסף לעליית מחירים – אז ככל שהדירות היום זולות יותר, באותם מקומות שבהם הדירות זולות יותר – פוטנציאל עליית המחירים גבוה יותר. מדובר יותר בפריפריה, מדובר בדירות הקטנות יותר, הזולות יותר."
איפה למשל?
"טירת הכרמל, זה מקום שעוד יכול לעלות. הפער בינו לבין חיפה תמיד יאפשר הגדלת מחיר לאלה שגרים באזור הזה. כפר יונה, חדרה, נתניה, רחובות. בעצם במעגלים הרחבים יותר סביב גוש דן יש פוטנציאל לעליית מחירים מעצם זה שיש פער מחירים בין המקומות האלה לדירות היקרות יותר במרכז."
אשדר גם עוסקת בתחום ההתחדשות העירונית, יש את חברת אשדר בוטיק שמקימה מספר יוזמות של תמ"א 38 ופינוי-בינוי באזור המרכז. איך אתה רואה את התיקון האחרון לחוק משפיע על התחום. האם באמת נראה סוף כל סוף את התחום הזה פורץ קדימה?
"הממשלה הבינה שצריך לתמרץ את הרשויות המקומיות לפעול להגדלת היצע הדירות בתחומן. וזה ברור וידוע שאין מוטיבציה כזו היום.  רשות מקומית שמוסיפים לה תושבים לא זוכה להכנסות מארנונה שמכסה את ההשקעה בכל תושב חדש. ולכן אין בעצם מוטיבציה לראשי רשויות להגדיל את היצע הדירות. מה שעשו זה העבירו הצעת חקיקה ואפשרות לתמרוץ בגין כל היתר בנייה שיוצג ברשות מקומית, רק הסכום שהקצו שם, שם 10,000 – 12,000 ₪ ליחידת דיור – הוא סכום נמוך. אם יתמרצו את הרשויות המקומיות בהיקפים הרבה יותר גדולים, בסדר גודל של 100,000, 120,000 ₪ מענק לרשות מקומית עבור כל היתר בנייה שיוצג מתחומה, אז אנחנו נראה שהרשויות האלה, יש להן מוטיבציה הרבה יותר גדולה לעשות פרויקטים מסוג פינוי-בינוי, התחדשות עירונית, תמ"א 38 – שבעצם יגדילו את ההיצע."

אז שורה תחתונה אני מבין שאתה מאמין שמחירי הדירות רק ימשיכו לעלות. באיזה שיעור נראה אותם עולים ב2015?

"להערכתי, ב2015 – וזה תלוי מאוד באזורים – בממוצע ארצי תהייה עלייה בסדר גודל של 5-7%."
* מתוך ראיון שנתן מנכ"ל אשדר, ארנון פרידמן, ל-BizTV, בתאריך 06/02/2015.

 

ismobile=

שלח לחבר

איפה כדאי לקנות דירה בישראל? | אשדר